Cvičení

NERISKUJTE A CVIČTE    

 

Bolesti vycházející z páteře patří mezi naše nejčastější potíže. Jejich průběh bývá často chronický s kolísáním intenzity. Bolesti mohou být velmi nepříjemné, takže nás nutí k vyhledávání lékařské péče a někdy jsou tak silné, že vedou k pracovní neschopnosti. Příčin, které je způsobují,je celá řada. Může jít o onemocnění páteře nebo svalstva, které vyžaduje cílené léčení, častěji však jde o poruchy funkce jinak zdravé páteře. Ty vzniknou při jednostranné opakované zátěži mírného stupně, např. při sedavém zaměstnání, nebo naopak přetěžováním páteře při práci, často při domácí činnosti a sportu. V obou případech nám lékař může doporučit cvičení. Vyskytují-li se bolesti při jinak volně pohyblivé páteři,nebo naopak při nadměrně pohyblivé páteři (hypermobilní), nemusí cvičení vést k úlevě, ba naopak -- k jejich zhoršení. Proto je třeba, aby lékař, zabývající se touto problematikou, podle stanovené diagnózy doporučil nejen vhodný postup léčby, ale i vhodné cvičení.

 

Uvolňovací cvičení slouží ke zlepšení nebo obnovení pohyblivosti určitých úseků páteře. Může být také prevencí v období mezi potížemi. Aby cvičení bylo účinné, je třeba dodržet několik zásad:

Cvičení se musí provádět pravidelně, často i vícekrát denně, zvláště u opakujících se potíží. Cviky se musí provádět přesně v určitém předepsaném sledu, což má význam nejenom pro zapamatování, ale především pro konečný efekt.

Na cvičení je nutno si udělat čas. Cvičíme v klidu, lehce oblečeni. Cviky provádíme pomalu, tahem, nikdy ne švihem. Pohyby vedeme na kraj možného rozsahu pohybu podle místa potíží. Cvik nemá vyvolat nebo zvětšit pocit bolesti. Při cvičení nesmí bolest vystřelovat z páteře do dolních končetin. Opakujeme ho 5-10x a mezi tím si odpočineme. Jestliže cvičení nevede ke zmírnění potíží, vyhledáme včas lékaře.

U nadměrně pohyblivé páteře uvolňující cviky obvykle nepomohou. Volíme proto raději posilování břišních a zádových svalů.

Jednotlivé cviky přinesou výsledek pouze tehdy, bude-li cvičení prováděno přesně podle pokynů, pravidelně a po poradě s odborným lékařem. Provádění jednotlivých cviků zkontroluje rehabilitační instruktorka.

POUŽITO Z SANOFI AVENTIS

VÍCE INFO:

https://www.zada-bolest.cz/index.asp#uvod