Laser v rehabilitaci

V rehabilitačním lékařství je jedním z pilířů oboru tzv. fyzikální terapie, tedy aplikace fyzikálních prostředků za účelem především zmírnění bolestivosti, relaxace svalových spasmů a podobně. V souvislosti s masivním nadužíváním medikamentů, zejména pak léků proti bolesti, prožívají tyto techniky obecně jistou renesanci.

Laserová terapie má široké využití v mnoha medicínských oborech. V rehabilitačním lékařství je terapie neinvazivním laserem jedním z pilířů fyzikální terapie.


Jak funguje terapeutický laser?

Průchodem paprsku do tkáně se podstatně zvýší tvorba buněčné energie, následně se zvýší produkce enzymů, dochází ke stimulaci kolagenu, podpoře vaskularizace tkání, zlepší se využití kyslíku a glukózy. Laserový paprsek je schopný penetrovat (proniknout) do hloubky až 10 cm a tím ovlivňovat i tkáňové struktury, které jsou uložené hluboko pod kůží.Metoda je bez výjimky zcela bezpečná, nemůže poškodit žádnou tkáň.
Neinvazivní laser využívá tři hlavní efekty:  biostimulační, analgetický, protizánětlivý; k nim se připojují další: baktericidní, viricidní, antiedematózní, vazodilatační

Široké je využití laseru v léčbě pohybového aparátu. Nejčastější indikací laserterapie jsou nejrůznější bolestivé stavy jako např.:

  • bolesti svalů, šlach a kloubních pouzder úrazového i zánětlivého původu
  • bolesti kloubů malých i velkých
  • revmatoidní artritida
  • artrózy degenerativního původu
  • tenisový loket
  • bolesti páteře nejrůznějšího původu
  • bolesti křížokyčelního kloubu a mnoho dalších bolestivých stavů

Nenahraditelné je využití laseru k terapii jizev, kde je výsledkem především výborný kosmetický efekt a výrazně urychlené hojení.
Všestrannost využití neinvazivního laseru dokazuje i jeho využití v akupunktuře, kdy jeho aplikací v místě akupunkturních bodů nahradíme aplikaci jehliček. Akupunkturu laserem používáme především u dětí.

Laser (z anglického Light Amplification by the means of Stimulated Emission of Radiation) je zvláštním druhem světelného záření (nikoliv záření ionizujícího, jak se bohužel začasté domnívají lékaři i pacienti). Jeho specifický účinek, ve vysokém výkonu pak splňující kritéria bájných paprsků smrti autorů sci-fi, je dán tím, že jde o světlo, které je dokonale monochromatické (tedy jen jedné vlnové délky), dále pak dokonale polarizované a dokonale koherentní (tedy všechny vlny jsou stejně orientovány v čase i prostoru).

Prvou velkou indikací terapie neinvazivními lasery jsou bolesti pohybového aparátu nejrůznější etiologie, akutní i chronické. Z hlediska akutních bolestí jsou to především distorze, kontuze a různé pohmožděniny, aktuální zejména pro medicínu sportovní. Již jsme znímili, že při malé velikosti přístrojů, výborně portabilitě a nezávislosti na zdroji energie, máme vlastně v neinvazivní laserové terapii prakticky jedinou možnost aplikace fyzikální terapie přímo na sportovištích. O to výhodnější je, že se jedná o terapii skutečně efektivní a účelnou. Z hlediska sportovní medicíny, chirurgie a přidružených oborů nesmíme opomenout i terapii jizev. Zde užíváme častěji paprsku červeného. Výsledkem je především výborný efekt kosmetický, ale i výrazně urychlené hojení. Laserového paprsku rutinně užíváme i v terapii jizev keloidních. Jak bude ještě uvedeno, ke zpětné resorbci kolagenu je nutná přítomnost fibroblastů, tedy ideální k laserové terapii je jizva do jednoho, maximálně dvou let stáří jizvy. Naprostým ideálem pak je užití laseru přímo na operačním sále, resp. v případě plánovaného výkonu již 2-3 dny před výkonem a též během výkonu. Tuto techniku si u nás rutinně osvojuje stále vyšší procento plastických chirurgů.

Laserovou terapii považujeme v nemedikamentozní terapii nejen bolestivých stavů pohybového aparátu za léčbu budoucnosti. Výborné klinické efekty, jednoduchost obsluhy přístrojů, prakticky nulová rizika a žádná bolestivost pro pacienta (a tím jeho ideální compliance) nám dovolují prognostický výhled na celosvětové masivní rozšíření této techniky v průběhu příštích několika málo let, a to jak v ordinacích lékařů odborných, tak i praktických.